63 lata temu przyjęli święcenia, a dziś wspólnie dziękowali za powołanie i dar kapłaństwa. Dziesięciu księży Archidiecezji Krakowskiej ponownie razem stanęło u Chrystusowego ołtarza. Msza św. rocznicowa sprawowana była we wtorek, 22 czerwca, w Kaplicy św. Siostry Faustyny, która znajduje się w dolnej Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Jubilaci otrzymali święcenia kapłańskie w 1963 roku z rąk ówczesnego biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej – ks. bp. Karola Wojtyły. Wśród nich był późniejszy metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz oraz biskup pomocniczy i kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach ks. bp Jan Zając. I to właśnie on przewodniczył Mszy św. rocznicowej.
Kwiat kapłaństwa
Kapłanów-Jubilatów powitał ks. dr Zbigniew Bielas, kustosz łagiewnickiego Sanktuarium. – Składamy dziękczynienie za 63 lata waszego kapłaństwa. Otaczamy modlitwą Was, tu obecnych oraz tych, którzy nie mogli przybyć. Wypraszamy siły, potrzebne łaski i szczególnie Boże Miłosierdzie, o której tutaj każdego dnia wołamy – mówił.
Kustosz zwrócił uwagę, że w Kaplicy Świętej Siostry Faustyny znajdują się jej relikwie, a także obraz Pana Jezusa Miłosiernego, który peregrynował po wszystkich parafiach m.in. Archidiecezji Krakowskiej, Diecezji Bielsko-Żywieckiej czy Diecezji Tarnowskiej. Jest też tabernakulum w kształcie rozwijającego się kwiatu. – Przypomina nam słowa św. Siostry Faustyny z „Dzienniczka", że miłość Boga jest kwiatem, a miłosierdzie owocem. Cieszę się, że kwiat Waszego kapłaństwa, ten bukiet złożony z tych 63 lat, przynosicie dzisiaj i składacie tutaj – dodał.
Wieczernik
W homilii ks. bp Jan Zając zwrócił uwagę, że zgromadzeni przy eucharystycznym stole kapłani są niczym uczniowie w Wieczerniku. – Patrzymy na ten obraz Jezusa Miłosiernego. On jest ikoną, która pomaga nam przeżywać każdą Eucharystię. Jezus jest wśród nas. Wieczernik jest tutaj. To nam przypomina o obecności Pana Jezusa – mówił.
Kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zwrócił uwagę na oczy Pana Jezusa. – Chrystus patrzy w nasze oczy i mówi: „Ja jestem Drogą, przeznaczyłem Was na to, abyście szli i owoc przynosili". Pamiętamy te słowa, bo one były skierowane do nas od samego początku naszej drogi ku kapłaństwu – wyjaśnił i dodał: – Dzisiaj na nowo Pan Jezus patrzy na nas i przypomina nam te słowa: „Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili".
Kontynuując rozważanie o obrazie Pana Jezusa Miłosiernego ks. bp Jan Zając zauważył, że poprzez uniesioną prawą dłoń i lewą, wskazującą na Serce, Chrystusa mówi do kapłanów: „to czyńcie na Moją pamiątkę". – Uobecnia nam Pan Jezus ten wielki dar, jaki nam daje poprzez swoje Serce i dłonie. Pan Jezus nas ubogaca darem kapłaństwa – mówił biskup Zając do współbraci w kapłaństwie, z którymi dziś świętuje 63 rocznicę święceń.
Na zakończenie Eucharystii ponownie głos zabrał kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Ks. dr Zbigniew Bielas wyraził radość z obecności Księży Jubilatów. – Zapraszamy Was na przyszły rok. To będzie Wasza kolejna rocznica święceń a my, tu w Łagiewnikach będziemy przeżywali 25-lecie zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego dokonał św. Jan Paweł II. W sierpniu rozpoczynamy przygotowania do tego wielkiego wydarzenia – mówił. Kapłan podziękował zgromadzonym na Eucharystii za modlitwę za Księży Jubilatów.