| MISERICORDIA.newsletter   » zapisz się |  

PL | EN | DE | FR | IT | ES | PT | RU   translate by  GoogleTranslate

X Narodowa Pielgrzymka Węgrów w Łagiewnikach

W czwartek, 25 czerwca, do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyła Narodowa Pielgrzymka Węgrów. W wydarzeniu wzięło udział około pięciuset Pielgrzymów.

W Bazylice Bożego Miłosierdzia Węgrów powitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przypomniał im, że to na tym miejscu św. Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. – Cieszę się, że z Sanktuarium św. Jana Pawła II przybywacie, aby tutaj odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego i Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Dziękujemy za dar węgierskiej kaplicy „Communio Sanctorum", która znajduje się w dolnej Bazylice. Ta kaplica była poświęcona 9 października 2004 r. jako pierwsza narodowa kaplica w tej Bazylice – mówił, przytaczając słowa, jakie na ten dzień przekazał św. Jan Paweł II: „Przychodzą na myśl sięgające wieków braterstwo i duchowa wspólnota narodów polskiego i węgierskiego. Ta nowa kaplica jest wymownym znakiem tej przyjaźni i wspólnego religijnego dziedzictwa, które wydało tak wspaniałe owoce świętości, jak św. Stefan, św. Jadwiga czy św. Kinga (...) Niech ta symbolika jedności w wierze, w miłości, we wspólnym dążeniu do świętości, stale przemawia z tego miejsca i ubogaca serca wszystkich, którzy będą tam przybywali".

Kończąc swoje powitanie ks. Zbigniew Bielas mówił: – Chcemy dziś dziękować za naszą wspólną historię i teraźniejszość, dziękować za świętych i błogosławionych oraz Sługi Boże, a wśród nich kard. Józsefa Mindszenty'ego, których wizerunki są w kaplicy Communio Sanctorum".

Pielgrzymi z Węgier w Bazylice odśpiewali „Barkę", odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a następnie udali się do dolnej Bazyliki, gdzie przy pomniku Sług i Bożego kard. Mindszenty'ego odmówili modlitwę i nawiedzili Kaplicę Węgierską.