| MISERICORDIA.newsletter   » zapisz się |  

PL | EN | DE | FR | IT | ES | PT | RU   translate by  GoogleTranslate

XXIV Ogólnopolskie Czuwanie Czcicieli św. Ojca Pio

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach stało się centrum modlitwy ze świętym Ojcem Pio. Sobota, 20 czerwca, to dzień XXIV Ogólnopolskiego Czuwania Czcicieli św. Ojca Pio i Członków Grup Modlitwy.

Czciciele świętego kapucyna do krakowskich Łagiewnik przybyli z całej Polski. Swoje czuwanie rozpoczęli od wprowadzenia relikwii św. Ojca. Pio i modlitwy uwielbienia, którą poprowadził br. Waldemar Korba OFMCap, duszpasterz, rekolekcjonista z Tenczyna. 

O. dr hab. Jan Strumiłowski OCist, konferencja

Pierwszą konferencję, której wysłuchali uczestnicy czuwania, wygłosił o. dr hab. Jan Strumiłowski OCist z Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie. Zakonnik zgłębił temat „Dlaczego i jak warto się modlić? Katecheza o modlitwie”. Zakonnik zachęcił zebranych do zgłębiania nauki Kościoła na temat modlitwy. Zwrócił uwagę, że współcześnie bardzo spłyca się sens modlitwy. – Uczulam na język, jaki stosuje się w kontekście modlitwy. Coraz częściej mówi się o warsztatach modlitwy, kursach. Nie rozumiem takiego języka w stosunku do modlitwy. Dlaczego? Kurs? Warsztaty? Modlitwa nie jest czynnością techniczną. To intymne spotkanie z Panem Bogiem, jak mówi Święta Teresa Wielka. To jest mistyka, coś wyjątkowego. Modlitwy nie da się nauczyć inaczej niż przez głęboką praktykę. To jest coś tak głębokiego w nas, że jeżeli dotykamy głębokiej modlitwy to to doświadczenie jest nieprzekazywalne. Modlitwa to jest zaszczyt, który nam się nie należy. Zostaliśmy dopuszczeni do rozmowy z Bogiem – mówił do zebranych o. dr hab. Jan Strumiłowski.

Misja Ojca Pio trwa

Abp Franco Moscone, homilia

Wieczornej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Franco Moscone CRS, ordynariusz Archidiecezji Manfredonia-Vieste-San Giovanni Rotondo, dyrektor generalny Grup Modlitwy Ojca Pio. Kapłan wskazał, że św. Ojciec Pio nieustannie wspomaga wszystkich, którzy za jego wstawiennictwem modlą się. Jednocześnie wyjaśnił, w jaki sposób obecnie misja Ojca Pio jest przedłużana. 

Odpowiedź jest bardzo prosta. Misja ta przedłuża się poprzez każdego z nas. Przez Was Ojciec Pio jest pośrednikiem pojednania w świecie. Ojciec Pio chce, abyśmy byli grupami skupienia i modlitwy. To oznacza, że chce nas zgromadzić, jako braci i siostry. Sami osobno nie jesteśmy w stanie świadczyć o jego duchowości i o jego misji, ale właśnie razem jako bracia i siostry, jako grupy modlitwy, już tak. Możemy powiedzieć, że z nieba Ojciec Pio nam asystuje i prowadzi – mówił abp Moscone do setek czcicieli Ojciec Pio zgromadzonych w łagiewnickim Sanktuarium.

Ordynariusz Archidiecezji Manfredonia-Vieste-San Giovanni Rotondo zwrócił uwagę, że zadaniem czcicieli Ojca Pio jest ukazywanie światu, jak wielkie dary otrzymał ten święty kapucyn od Pana Boga. Wskazał na świadectwo, jakie jego czciciele mają głosić. – Mamy być w Kościele osobami, które w tym Kościele rozwijają charyzmat modlitwy wspólnej, we wspólnotach parafialnych. Mamy być ludźmi modlitwy. A nasze grupy, które idą swoją drogą, mają umieć przyjąć innych także tych, którzy mają trudności ze spotkaniem się z Panem. Te dwie postawy: nasza modlitwa i gościnność, zdolność do przyjęcia innych charakteryzują nas jako naśladowców Ojca Pio – mówił arcybiskup Moscone.

Dodał, że Ojciec Pio był świętym sługą ludu Bożego, dlatego jego czciciele i grupy modlitwy, powinni być sługami ludu Bożego. – Czynimy to przede wszystkim poprzez modlitwę za tych, którzy są potrzebujący i cierpią. Ten, który jest potrzebujący powinien w nas odnaleźć tych, którzy czują. Powinni odnaleźć otwarte serce – wyjaśniał kaznodzieja.

Razem na rzecz pokoju

Wśród zadań jakie pozostawił światu Ojciec Pio – wskazywał arcybiskup – jest modlitwa o pokój na świecie. Ojciec Pio w sierpniu 1939 roku założył grupy modlitewne. Była to jego odpowiedź na apel papieża Piusa XII, który prosił o tworzenie grup modlitwy w intencji pokoju. Ks. abp Franco Moscone CRS zwrócił uwagę, że czciciele Ojca Pio i Grupy Modlitwy nie mogą pozwolić sobie na błąd w modlitwie o pokój. 

Dzisiaj wojna światowa byłaby końcem ludzkości i końcem historii. Ojciec Pio zostawia nam, jego czcicielom z XXI wieku, abyśmy byli wojskiem, które walczy i zwycięża dla pokoju. Wojskiem, które jest uzbrojone jedynie w modlitwę – wyjaśnił i dodał, że misja trwa każdego dnia.

Po Eucharystii uczestnicy XXIV Ogólnopolskiego Czuwania Czcicieli św. Ojca Pio i Członków Grup Modlitwy wysłuchali konferencji pt. „Święty Ojciec Pio uczy modlitwy myślnej”. Wygłosił ją ks. prof. Wojciech Zyzak, wykładowca i były rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Uczestnicy czuwania wspólnie odprawili nabożeństwo medytacyjne, które poprowadził br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap, koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio w Archidiecezji Gdańskiej. Adorowali także Najświętszy Sakrament. Rozważania przygotował ks. Dariusz Karoń, koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio w diecezji sosnowieckiej. Tegoroczne czuwanie zakończyło błogosławieństwo eucharystyczne i uczczenie relikwii św. Ojca Pio.

Wdzięczność za świętego zakonnika

Kapucyn brat Robert Krawiec, Krajowy Asystent Grup Modlitwy Ojca Pio, podkreśla, że coroczne czuwanie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach jest formą podziękowania Panu Bogu za dar życia, posługi kapłańskiej, rad duchowych, dzieł i kanonizacji św. Ojca Pio. – To czas naszego modlenia się w naszych rodzinnych, kościelnych i narodowych intencjach przez wstawiennictwo św. Ojca Pio do Pana Boga. My modlimy się w różnych intencjach tu na ziemi, a św. Ojciec Pio tam w niebie do Pana Boga – mówi.

A czym dzisiaj Ojciec Pio zachwyca swoich czcicieli? – Radykalnością ewangeliczną i duchową w miłowaniu Pana Boga i bliźniego. Pociąga jego duch modlitwy i poświecenia się dla bliźnich w posłudze kapłańskiej i ofiarowanym za innych własnym cierpieniu – podkreśla br. Robert Krawiec.