SANKTUARIUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO w Sokołowie Podlaskim
- Diecezja: DROHICZYŃSKA
- Miejscowość: SOKOŁÓW PODLASKI
- Nazwa: SANKTUARIUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
- Data powstania: 5 październik 2008 r. – konsekracja świątyni
- Kustosz: Ks. kan. dr Dariusz Kujawa
Kontakt
adres: 08-300 Sokołów Podlaski, ul. Oleksiaka Wichury 5
tel. +48 (25) 7817043
e-mail: kujawa@drohiczyn.opoka.org.pl, milosierdziesokolow@wp.pl, sokolo.wmilosierdzie@drohiczynska.pl
website: www.milosierdziesokolow.pl
OBRAZ PANA JEZUSA MIŁOSIERNEGO
informacje w przygotowaniu
RELIKWIE
Św. s. Faustyny Kowalskiej
HISTORIA / CIEKAWOSTKI
Parafia leży w dzielnicy Sokołowa Podlaskiego zwanej Przeździatką (dawniej wieś podmiejska). Pierwsze wzmianki pisane pochodzą z 12 maja 1415 roku, kiedy wieś ta została nadana kościołowi w Sokołowie.
W 1820 roku ówcześni dziedzice Sokołowa – marszałek powiatowy łosicki Karol Kobyliński i jego żona Franciszka z Wojewódzkich ufundowali mały, drewniany kościół przy ulicy Kosowskiej. W czasie budowy (1820 – 1826) nowej parafialnej świątyni, która spłonęła w 1817 roku, tenże kościół św. Rocha służył jako tymczasowa kaplica. W 1980 roku ks. Stanisław Pielasa (1906 – 1983), ówczesny proboszcz sokołowski (1946 – 1983), w dzielnicy Sokołowa zwanej Przeżdziatka, przy obecnej ulicy św. Rocha, wybudował drewnianą kaplicę. Jej konstrukcja została wykonana z betonu zbrojonego stalą, natomiast ściany wypełniono balami sosnowymi, pochodzącymi z rozebranego kościoła św. Rocha.
W tej świątyni, dekretem ks. Władysława Jędruszuka (1918 – 1994), biskupa drohiczyńskiego (1991 – 1994), z dnia 3 lipca 1993 r. została erygowana parafia Miłosierdzia Bożego. Jej pierwszym proboszczem został ks. Stanisław Bogusz. 28 sierpnia 1993 roku sprowadzono do świątyni relikwie św. Siostry Faustyny oraz ogłoszono, że kościół zostaje Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (ogłoszenie przez ks. bpa Władysława Jędruszuka i ks. bpa Jana Chrapka.