Uroczystość Najświętszej Trójcy - 31 maja 2026 r.
Zaproszenie Metropolity Krakowskiego do wzięcia udziału w procesji Bożego Ciała i beatyfikacji męczenników salezjańskich

Drodzy Bracia i Siostry,
pragnę zwrócić się do Was z zaproszeniem do wzięcia udziału w centralnej procesji Bożego Ciała, która odbędzie się dnia 4 czerwca br. zgodnie z wielowiekową tradycją naszego Miasta. Uroczystość rozpocznie się o godz. 9.00 Mszą świętą sprawowaną przy ołtarzu polowym na dziedzińcu przed Katedrą Wawelską. Następnie Drogą Królewską wyruszymy z Najświętszym Sakramentem na Rynek Główny. Zatrzymując się przy kolejnych ołtarzach, zbudowanych przy kościołach: świętego Idziego, świętych Apostołów Piotra i Pawła, świętego Wojciecha i przy Bazylice Mariackiej, będziemy rozważać Słowo Boże i w jego świetle adorować Pana Jezusa utajonego w Tajemnicy Eucharystii. Po zakończeniu procesji przed Bazyliką Mariacką będzie odprawiona Msza święta, pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.
Serdecznie zapraszam na procesję Bożego Ciała reprezentacje krakowskich parafii, asysty procesyjne, zgromadzenia zakonne żeńskie i męskie, bractwa, stowarzyszenia, wspólnoty, służby mundurowe, ludzi nauki i kultury, władze miejskie i samorządowe, szkoły katolickie oraz młodzież.
W duchu wdzięczności Bogu za dar wiary i męczeńskiego świadectwa serdecznie zapraszam na uroczystość beatyfikacji Sług Bożych Księdza Jana Świerca i ośmiu Towarzyszy – Salezjanów, wiernych wychowawców młodzieży, którzy w czasie II wojny światowej oddali życie za Chrystusa.
Uroczysta Eucharystia beatyfikacyjna będzie sprawowana w sobotę 6 czerwca o godz. 10.00 w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie pod przewodnictwem Jego Eminencji Kardynała Marcello Semeraro, Prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Uroczystość zostanie poprzedzona godziną modlitewnego czuwania.
Pragnę, by to wydarzenie stało się dla nas wszystkich umocnieniem w wierze, znakiem zwycięstwa miłości nad złem i śmiercią, oraz wielką modlitwą o powołania kapłańskie!
Z pasterskim błogosławieństwem
✠ kard. Grzegorz Ryś
Arcybiskup Metropolita Krakowski
• W Archidiecezji Krakowskiej kończy się dziś okres spowiedzi i Komunii wielkanocnej.
• Dziś przypada święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Ostatnie nabożeństwo majowe w Bazylice o 17.30, w Kaplicy Klasztornej o 18.30.
• Nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa będą odprawiane od poniedziałku w Bazylice codziennie o 17.30, natomiast w Kaplicy Klasztornej o 19.00, a w niedziele i święta o 18.30.
• W poniedziałek (01.06) – św. Justyna, męczennika.
• W czwartek (04.06) – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało), święto obowiązkowe. Msze święte w naszym Sanktuarium będą jak w każdą niedzielę. Procesja eucharystyczna wyruszy z kościoła parafialnego Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy świętej o 17.00 i przejdzie ulicami parafii do Bazyliki Bożego Miłosierdzia.
• W piątek (05.06) – Godzina Miłosierdzia i Msza święta w Bazylice o 15.20 w intencji Ofiarodawców i Dobroczyńców naszego Sanktuarium oraz wszystkich osób polecających się Bożemu Miłosierdziu. Msza święta dla chorych transmitowana z Kaplicy Klasztornej przez TVP3 KRAKÓW o 17.00. Z racji I piątku miesiąca Msza święta ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kaplicy Klasztornej o 19.00.
• W sobotę (06.06) Msza święta w Bazylice połączona z nabożeństwem wynagradzającym Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny o 18.00.
• Jak czytamy w zaproszeniu Księdza Kardynała w najbliższą sobotę, 6 czerwca w Sanktuarium św. Jana Pawła II odbędzie się beatyfikacja 9 męczenników salezjańskich, o których słyszeliśmy w czasie tegorocznych kazań pasyjnych /na naszej stronie internetowej www.misericordia.eu można się z nimi nadal zapoznać » /.
• Wyrażamy wdzięczność wszystkim, którzy przez ofiary złożone na tacę, do skarbon oraz za pomocą ofiaromatów wspierają nasze Sanktuarium.
• Zachęcamy do nawiedzenia kaplic w dolnej Bazylice i obejrzenia ciekawych wystaw fotograficznych. Idąc w stronę Domu Duszpasterskiego i restauracji „Agape” można zapoznać się z nabożeństwem „Droga Miłosierdzia”. Czynna jest także wieża widokowa.
• W minionym tygodniu zostało przygotowanych przez restaurację „Agape” 150 porcji ciepłego posiłku, które przekazaliśmy dla podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Dziękujemy wszystkim wspierającym Fundusz Miłosierdzia, z którego są finansowane posiłki dla osób potrzebujących. Do oznaczonej skarbony z tyłu Bazyliki można nadal składać ofiary na ten cel.
• W przedsionku Bazyliki są dostępne publikacje: „Cuda Bożego Miłosierdzia-świadectwa”, encyklika o Bożym miłosierdziu Dives in misericordia, „Kazania Łagiewnickie 2025” oraz gazetka „Iskra Miłosierdzia”.
• Pamiątki religijne będą poświęcone po Mszy świętej – zainteresowanych zapraszamy przed obraz Matki Bożej Miłosierdzia.
• Niech Miłosierny Bóg, który objawił nam swoją miłość w swoim Synu Jezusie Chrystusie i wylał ją na nas w Duchu Świętym Pocieszycielu, umocni nas swoim błogosławieństwem.